Najbolj pogost vzrok za nesproščen govor ter prikrivanje nasmeha so zagotovo krivi zobje. V tem primeru so zobje prav tako precej težji za čiščenje, to pa seveda pripomore k zastajanju hrane med zobmi. Posledično lahko prihaja do gnilobe, vnetja dlesni in parodontalne bolezni. Pri takšni težav pa nam lahko zelo dobro pomaga ortodont, in to ne glede na naša leta. Zdrav ter prijeten nasmeh sta enako pomembna tako pri petih kot petdesetih letih. V nadaljevanju vam podajamo nekaj ključnih znakov, ki kažejo na to, da bo vam ali vašim otrokom ortodont prišel še kako zelo prav. Pokanje v sklepu, zamik čeljusti in še kaj.
Da je obisk ortodonta skorajda nujen, lahko pokaže kar nekaj znakov. Med ključnimi pa so zagotovo: naprej štrleči zobje:
- nepravilna lega zob v zobnem loku ali retinirani zobje,
- grizenje lastne ustnice,
- težave z govorom,
- poudarjene čeljusti,
- pokanju v čeljustnem sklepu,
- obrazne asimetrije ali neskladja na obrazu,
- stiskanje ali škripanje z zobmi,
- težave pri zapiranju ustnic. Kdo je torej ortodont oziroma kaj je ortodontija
Torej ortodont deluje na področju ortodontije. To je posebna veja v zobozdravstvu. Ukvarja se pretežno z nepravilnostmi v rasti ter razvoju zob. Njen ključni cilj pa je doseči pravilno oblikovano ter povsem skladno delujoče zobovje – skladno z estetskim videzom obraza. Pri zdravljenju pod okriljem ortodonta se zobje, obremenjeni s posebno silo, pričnejo premikati v želeno smer. V ta namen seveda ortodont uporablja nesnemne in snemne ortodontske aparate. Priprava na načrt ortodontskega zdravljenja.
Za moderno ortodontijo je značilno, da se uspešno poslužuje številnih učinkovitih rešitev za poravnavo zob. Strokovnjak – ortodont – pomaga pri oblikovanju ustreznega koncepta zdravljenja. Seveda pa je treba najprej izbrati primerne diagnostične pripomočke ter povsem razjasniti stanje čeljusti in čeljustnega sklepa. Potrebno je opraviti zelo natančen pregled obraza in ustne votline. Prav tako preveriti, ali so žvečni organi dovolj zdravi.